Práce žiakov
Hľadá sa mama a oco! (šk.rok 2003/2004)

Návrat, občianske združenie vyhlasuje celoslovenskú literárnu súťaž detí vo veku 8 až 15 rokov.
Motto súťaže je: Hľadá sa mama a oco!
Témou súťaže sú opustené deti v detských domovoch a rodina. Cieľom tejto literárnej súťaže je zamyslenie sa nad osudmi detí z detských domovov a myšlienky o tejto téme stvárniť ľubovoľným literárnym útvarom.
Žiaci si tieto príbehy prepisovali na PC sami.

Práce žiakov:

Meno žiaka: Radovan Kúdela
Školský rok: 2003/2004

Prečo mi je lepšie ako deťom v detskom domove?
Lepšie mi je preto, lebo mám rodičov, bývam v dome. Máme záhradu.
Moji rodičia ma majú radi, starajú sa o mňa, hrajú sa so mnou aj
brat, aj sestra. Som štastný, že mám toto všetko, ale hlavne,
že mám rodičov a súrodencov, staré mamy a ostatnú rodinu.

Meno žiaka: Edita Fekiačová
Školský rok: 2003/2004

Môj domov je miesto, kde sa rada vraciam.
Nájdem tam vždy svoju detskú izbu a hračky, ktoré mám rada.
Môj domov je moja rodina maminka, ocko, sestra. Neviem, či by som v domove našla takých ľudí ako sú oni. Detský domov je miesto, len miesto pre opustené deti. A ja som rada, že nebývam v detskom domove.

Meno žiaka: Patrik Čudovský
Školský rok: 2003/2004

Prečo mi je lepšie ako v detskom domove? Mám šťastie, že mám rodičov, ktorí sa o mňa a o moju sestru starajú. Sme rodina. Nie všetky deti majú rodičov a tak musia žiť v detskom domove. Majú sa tam dobre, ale isto im chybajú mamička s oteckom. Majú tam hračky, chodia do školy, ale najradšej by žili v rodine. Aj ja poznám chlapca Miška Šveca, ktorý žil v domove. Zobrali si ho dobrí ľudia. Aj on už má rodičov ako ja. Má nás kto pohladkať, hrať sa s nami, lebo rodičia nás ľúbia.

Meno žiaka: Veronika Fridrichová
Školský rok: 2003/2004

Myslím si, že mi je lepšie doma ako v detskom domove. Mám rodičov, ktorých mám rada. Dobre sa o mňa starajú. Napríklad mama mi vyvára rôzne jedlá, kupuje mi všelijaké oblečenie, učí sa so mnou. Deti v detskom domove nemajú samostatné hračky, ale spoločné. Ja mám samostatné hračky. Niekedy sa podelím aj s bratom. Uvedomila som si, že rodičia sú pre mňa veľmi dôležití.

Meno žiaka: Ján Bobáľ
Školský rok: 2003/2004

Mne je vtedy dobre, keď mám veľa hračiek, kamarátov a rodičov. Aj vtedy mi je dobre, keď sa môžem bicyklovať, nakupovať, dostávať pod stromček veľa hračiek. Keď dostanem pod stromček nejaké prekvapenie, sladkosť, veľkú hračku, alebo playstation, alebo počítač, tak budem mať veľkú radosť. Ale deti v detskom domove nemajú toto šťastie. A deti v detskom domove musia mať všetky hračky spoločné. Chýbajú im rodičia, ktorí by im pripravili takéto krásne Vianoce so stromčekom a s láskou. Želal by som si, aby deti v detskom domove spoznali také šťastie ako ja.

Meno žiaka: Lucia Drugdová
Školský rok: 2003/2004

Naša Zem je veľká a žije na nej aj veľa detí. Je ich ozaj mnoho. Tieto deti by sme mohli rozdeliť na dve skupiny. Jedna skupina sú deti, ktoré žijú v rodinách, čiže majú aj mamu aj otca, prípadne súrodencov. Či už sú na nich rodičia prísni alebo nie, sú to ich rodičia a majú svoje deti radi. No ale existujú aj také deti, ktoré takéto šťastie nemajú. Sú to deti z detských domovov. Tu bývajú, hrajú sa, učia, jedia aj spávajú. Oni nemajú skutočnú rodinu, nemajú otca ani mamu. Nik sa ku nim nehlási. Je to smutné, ale aj tak sú tieto deti štasné. Majú tu kamarátov a vychovávateľky, ktoré sa o nich starajú a vytvárajú pre ne určitý domov. Áno, všetky tieto deti spolu s ich vychovávateľkami tvoria veľkú rodinu.

Meno žiaka: Matej Václavík
Školský rok: 2003/2004

Mne je dobre preto, lebo mám svoju rodinu, mamu, otca, brata, starkú, ... . Deti v detskom domove toto šťastie nemajú. Keďže ja som v detskom domove nikdy nebol, neviem ako sa tam majú, ale mám kamaráta, ktorý bol v detskom domove, a keď som sa ho spýtal ako mu bolo v detskom domove, ani o tom nechcel hovoriť. Preto si myslím, že deťom v detskom domove nie je veľmi dobre. Nemajú rodičov, tak sa o ne starajú iba tety, ktoré pracujú v detskom domove. Ja si myslím, že to nie je správne, aby deti nemali svoju mamičku svojho ocka a svojich príbuzných. Preto si želám, aby všetky deti na Slovensku, ale aj v iných krajinách, mali svojich milovaných rodičov, a aby žiadne dieťa nepočulo slovo detský domov.

Meno žiaka: Miroslav Brilinský
Školský rok: 2003/2004

Deti v detských domovoch majú všetko spoločné. Spoločné majú: hračky, izbu, kúpelňu, kuchyňu, spálňu. Niektorí nepoznajú, ani svoju maminku, ani svojho ocka. Niektoré deti sú v detskom domove preto, že ich rodičia nechceli, alebo sa o ne starať nemohli. Niektoré deti sú aj siroty. Ja sa mám dobre, pretože mám svoju izbu, svoje hračky, maminku a ocka, ktorí ma majú radi.

Meno žiaka: Zuzka Holíková
Školský rok: 2003/2004

Dostala som napísať slovnú úlohu o detskom domove, o rodine. Pretože som ešte malá, nebola som v žiadnom detskom domove, viem to iba z televízie a z rozprávania svojich rodičov. Ja si myslím, že tieto deti, ktoré sú v detských domovoch sú tam z rôznych dôvodov. Buď ich nechali rodičia, nestarali sa o nich atď. Preto sa ich ujali tety, ktoré im nahradzujú mamy. Majú spoločné hračky, izby, spoločne sa hrajú atď. Keď sa na tým zamyslím, majú postarané o základy, ale najlepšie je, keď dieťa má mamu, otca, súrodenca čiže vlastný domov. Ja mám vlastnú izbu, hračky, má ma kto pohladkať, pritúliť, povedať nežné slovo. Svojich rodičov si preto vážim, ctím i keď niekedy som protivná, ale to potom oľutujem. Priala by som všetkým deťom na celej Zemi, aby nikdy neotvorili dvere detského domova, aby všetky deti žili v spoločnej rodine so svojimi blízkymi.

späť na práce žiakov  TU